Jesienne zabawy z dziećmi
Złota polska jesień to zdecydowanie najpiękniejsza pora roku. Liście w całej palecie barw, babie lato i piękne zachody słońca. Jesień…
Obserwując nasze dzieci od pierwszych dni ich życia, zachwycamy się wszystkim czego każdego dnia się uczą – kiedy raczkują, siadają, stają, stawiają pierwszy krok. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak najmniejszy nawet postęp w rozwoju motorycznym maluszka, wpływa na jego przyszłe funkcjonowanie.
Motoryka, to wszelka aktywność ruchowa człowieka. Dwa jej podstawowe rodzaje to motoryka duża i motoryka mała. Pierwsza z nich związana jest z ruchami całego ciała i wykorzystuje duże partie mięśniowe. Jest to skakanie, chodzenie, raczkowanie, a wcześniej wierzganie, unoszenie główki, czy wymachy rączkami. Prawidłowy rozwój motoryki dużej warunkuje postępy w motoryce małej, czyli wszystkich ruchach, które wykonujemy dłońmi. Rozwój motoryki przebiega dynamicznie, zwłaszcza w pierwszym roku życia dziecka. Drugim etapem, gdzie zmiany są bardzo widoczne jest okres przedszkolny, a 4 i 5 rok życia nazywany jest złotym okresem motoryki. Sprawność dziecka w tym czasie jest już bardzo duża, a aktywność sprawia mu najwięcej frajdy.
Dbałość o rozwój motoryczny dziecka jest ważnym zadaniem, bo wpływa na kilka kluczowych obszarów jego funkcjonowania:
Zaniedbanie rozwoju motorycznego dziecka bardzo mocno utrudni mu funkcjonowanie praktycznie na każdym etapie życie. Należy pamiętać jednak, że nie chodzi w tym procesie o specjalne, żmudne ćwiczenia, ale o stymulowanie aktywności dziecka także pod tym kątem. Maluch, naturalnie ciekawy świata, z przyjemnością zainteresuje się zabawkami, czy przedmiotami dnia codziennego, które mu podsuniemy, dbając tym samym o jego rozwój. A najlepszy możliwy rozwój to ten przez zabawę i spontaniczne poznawanie świata.