Motoryka duża – 10 pomysłów na rozwój przez zabawę

Motoryka to jedna z kluczowych i kształtujących się od pierwszych dni życia (a nawet jeszcze w brzuchu mamy) zdolności człowieka. Czym dokładnie jest i dlaczego jest tak ważna pisałyśmy tutaj.

Dzisiaj kilka pomysłów na rozwijanie motoryki dużej u maluszków i nieco starszych dzieci.

1.  Pierwsze zabawy z zakresu motoryki możemy zaczynać już z niemowlakiem. W tym okresie będą one polegać przede wszystkim na wymachach rączkami i nogami. Wiele radości przyniesie pobudzanie dzieci do sięgania lub łapania przedmiotów, które przybliżymy i oddalimy z zasięgu ich rąk. Zachęcajmy też do turlania, popychania, czy przesuwania elementów. Pamiętajmy jedynie, by nie wymuszać na maluchach czynności do których jeszcze nie są gotowe, jak raczkowanie, wstawanie, czy chodzenie – kiedy będą gotowe, same sobie z nimi poradzą 🙂

Dużo większe pole do popisu mamy w przypadku przedszkolaków, tutaj właściwie każda forma ruchu jest ćwiczeniem motoryki.

2.  Tor przeszkód. Zabawa do zorganizowania zarówno w domu jak i na zewnątrz. Wystarczy kilka przedmiotów – sznurek, poduszki, szarfa, czy nawet meble i sporo wyobraźni. Tor przeszkód dla urozmaicenia możemy połączyć dodatkowo z zadaniami, czy zagadkami na poszczególnych „stacjach”.

3. Lustrzane odbicie. To zabawa w którą dzieci bardzo często bawią się ze sobą. Stajemy naprzeciwko siebie i wykonujemy ruchy jakie tylko przyjdą nam do głowy, a osoba na przeciwko ma zrobić dokładnie to samo, niczym w lustrze.

4. Labirynt z zawiązanymi oczami. Zabawa dla nieco starszych dzieci, które rozpoznają już kierunki i nie mają trudności z wykonywaniem prostych komend. Wyznaczamy na ziemi tor – za pomocą kredy, taśmy malarskiej, sznurka, czy czegokolwiek, zawiązujemy dziecku oczy i wydajemy polecenia w taki sposób, by dotarło do mety, nie następując na linie. Najlepiej, by labirynt był kręty, ale należy też pamiętać, by nie był zbyt trudny, bo zniechęci dziecko do zabawy. Prócz motoryki, ćwiczymy także koncentrację, koordynację i utrwalamy pojęcia.

5. Naleśnik, czyli zawijanie dziecka w koc z którego musi się wydostać. Dla starszych dzieci, które potrafią uporać się z przeszkodą szybko, warto

6. Aerobik, czyli wszelkie zabawy taneczne. Sam taniec jest świetną zabawą. Maluchom warto urozmaicić go piosenkami z fabułą, które wymagają od niego naśladowania zwierząt, czy przedmiotów. Prócz motoryki, mamy przy okazji świetną lekcję muzyki.

7. Wspinaczka – jedno z ulubionych i bardzo rozwojowych zabaw. Dzieci wspinają się od najmłodszych lat, ćwicząc koordynację, siłę i spryt. Warto pomyśleć o drabince, a na zewnątrz pozwolić dziecku wspiąć się na drzewo, czy inną przeszkodę.

8. Rysowanie kształtów – wystarczy do tego ręka, ale dla urozmaicenia, możemy dać dziecku wstążkę, apaszkę, czy chustkę. Dziecko może kreślić kształty zaproponowane przez nas, albo samodzielnie, swobodnie poruszać wstążką. Jeszcze ciekawiej będzie, gdy włączymy muzykę i zaproponujemy ruchy w jej rytmie.

9. Chiński futbol – jeżeli dzieci jest więcej, możemy zaproponować im nietypową odmianę futbolu. Upodobanie do tej gry miał mój w-fista w podstawówce i nazywał ją chińskim futbolem. Reguly są podobne jak w piłce nożnej, nietypowa jest natomiast postawa. Dzieci biegają na czworaka, ale w podporze tyłem i nogami do przodu. Zabawa przynosi wiele śmiechu, a poza motoryką wzmacnia m.in. mięśnie.

10. Wszystkie klasyczne zabawy ruchowe – bieganie, pływanie, zapasy, jazda na rowerze, rolkach, nartach, gra w piłkę, kosza itp. itd. Wszystkie aktywności, gdzie obecny jest ruch wzmacniają umiejętności motoryczne. Warto dawać dzieciom przestrzeń do wymyślania samodzielnie zabaw i wzmacniać ich kreatywność 🙂